Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Jakie skutki w PIT ma dodatkowe świadczenie pieniężne dla rodziny zmarłego

Arkadiusz Juzwa

Autor: Arkadiusz Juzwa

Dodano: 26 października 2022
Śmierć pracownika. Wypłata świadczeń a skutki w PIT
Wsparcie udzielane przez pracodawcę rodzinie zmarłego pracownika może przybrać formę zapomogi na wypadek śmierci lub dodatkowej odprawy pośmiertnej. Sposób opodatkowania determinowany może być także kwotą wypłacanego świadczenia. Jakie skutki w PIT ma dodatkowe świadczenie pieniężne dla rodziny wypłacone z powodu śmierci pracownika?

Problem: Spółka zamierza wprowadzić dodatkowe świadczenie dla rodzin zmarłych pracowników. Świadczenie ma być wypłacane ze środków obrotowych, rodzinom pracowników, którzy zmarli w okresie zatrudnienia. Będzie wypłacane niezależnie od odprawy pośmiertnej, o której mowa w art. 93 Kodeksu pracy. Czy dodatkowe świadczenie będzie podlegać opodatkowaniu z obowiązkiem poboru zaliczki na podatek przez spółkę jako płatnika?

Rozwiązanie: Obowiązek poboru zaliczki na podatek po stronie spółki nie powstanie. Będzie tak ze względu na kwalifikację dodatkowego świadczenia dla rodzin zmarłych pracowników jako przychodu z innych źródeł. Samo świadczenie może jednak podlegać u osoby, której zostało wypłacone opodatkowaniu – w zależności od jego wysokości i kwalifikacji prawnej (zasad wypłacania).

Zapomoga na wypadek śmierci pracownika lub dodatkowa odprawa pośmiertna

Dodatkowe świadczenie, jakie ma być wypłacane rodzinie w przypadku śmierci pracownika, potencjalnie może być kwalifikowane jako:

  • dodatkowa odprawa pośmiertna albo
  • zapomoga na wypadek śmierci.

Z punktu widzenia obowiązków spółki jako płatnika PIT, w zależności od przyjętej formuły, różne będą skutki podatkowe związane z jego wypłatą.

Zapomoga na wypadek śmierci pracownika – limitowane zwolnienie z podatku

Zapomoga będzie stanowić u osoby, której jest wypłacana, przychód podlegający opodatkowaniu. Przychód ten może jednak korzystać ze zwolnienia z podatku. Wolne od podatku są bowiem zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci:

  1. z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z funduszy związków zawodowych lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra – niezależnie od ich wysokości,
  2. z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 6.000 zł.  

Pozostało jeszcze 89% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj Portal PIT i CIT przez 14 dni!

To fachowy poradnik ekspercki, który prostym językiem wskazuje, czy i kiedy dany wydatek może być kosztem podatkowym, bez ryzyka błędnej interpretacji przepisów w obliczu niejednoznacznych interpretacji fiskusa i ciągłych zmian w przepisach.

  • Pierwsza publikacja wyłącznie o kosztach podatkowych
  • Koszty podatkowe omówione kompleksowo i na przykładach
  • Każdy wydatek z 5 punktów widzenia: PIT, CIT, VAT, UOR, PKPIR
  • Nie boimy się tematów trudnych, zagadnień niestandardowych
  • Duży nacisk kładziemy na wyjaśnienie interpretacji podatkowych
  • Gwarantujemy spokój podczas kontroli podatkowej
Oferta specjalna »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Arkadiusz Juzwa

Autor: Arkadiusz Juzwa

Arkadiusz Juzwa doradca podatkowy Grupa UHY ECA

Nr 255 Czerwiec 2024

Nr 255 Czerwiec 2024
Dostępny w wersji elektronicznej